5 marca 2025
godz. 19:00
Centrum Kultury MOK
FILMOŻARCIE: DAAAAAALI!
Nareszcie wracamy do filmowego świata! Nie możemy doczekać się spotkania na sali widowiskowej Centrum Kultury MOK w Głogowie.
Zaczynamy podróż od surrealisty, Salvadora Dali'ego.
reżyseria: Quentin Dupieux
czas trwania: 79 min.
Opis:
Przed młodą francuską dziennikarką nie lada wyzwanie. Ma przeprowadzić wywiad z człowiekiem o niezwykłym umyśle, ogromnym talencie i… jeszcze większym ego. Mowa o słynnym hiszpańskim malarzu, czołowym surrealiście Salvadorze Dalím (w którego rolę wciela się nie jeden, a kilku cenionych francuskich aktorów).
Nie będzie to proste zadanie dla stawiającej pierwsze kroki w zawodzie Judith (Anaïs Demoustier), zwłaszcza że jej ekscentryczny rozmówca od samego początku nie ułatwia sprawy. Co chwilę zmienia zdanie, nie mogąc się zdecydować, czy w ogóle ma ochotę na wywiad. A jeśli już, to w zupełnie innej niż początkowo planowana formie. Wychodzi na to, że najlepszym sposobem na uchwycenie skomplikowanej osobowości artysty będzie nakręcenie o nim filmu dokumentalnego.
Film Quentina Dupieuxa niewiele ma wspólnego z klasyczną biografią. To raczej próba uchwycenia geniuszu oraz niezwykłej osobowości Dalego za sprawą osobliwej formy i narracji, w której pełno jest niespodzianek, mylenia tropów oraz zabawy z oczekiwaniami odbiorców.